فروشگاه تمام عرض

پرچم و نام بریتانیا

امروزه تمامی کشورهای کره زمین، از کوچک ترین کشور ( که در حال حاضر واتیکان می باشد ) تا بزرگترین آنها ( روسیه ) دارای پرچم مخصوص به خود هستند، پرچم هایی که هر کدام داستان و روایت مخصوص به خود را دارند، هرکدام نمادی از فرهنگ، تمدن، تاریخ و رویداد هایی هستند که بر آن کشور گذشته و یا نشان از ثروت ها، دارایی و یا جغرافیای کشور خود دارند.

مقوله پرچم و درفش نه متعلق به امروز که سبقه ای تاریخی دارد،و جزئی از هویت مردم هر سرزمین است، در بعضی ملت ها مقدس شمرده می شود، در رویدادهای سیاسی و ملی به احتزاز در می آید و گرامی شمرده می شود.

حال با هم به بررسی یکی از مشهورترین پرچم های دنیا می پردازیم، پرچم بریتانیا،پرچمی که علاوه بر وطن اصلی خود، به واسطه استعمار دیرینه و طولانی مدت این کشور بر گستره پهناوری از کره زمین، بر پرچم کشورهای دیگری نیز نقش بسته است.

شاید در ابتدا ذکر این نکته جالب باشد اگر بدانید که پرچمی که شاید در ابتدا به عنوان پرچم انگلستان در نظر شما باشد، در اصل پرچم بریتانیا است، و پرچم انگلستان یکی از اجزای تشکیل دهنده این پرچم است.

پرچم بریتانیای و ایرلند شمالی که به نام های پرچم اتحاد (The Union Flag) و یا یونیون جک (The Union Jack ) پرچم رسمی پادشاهی متحد بریتانیا و ایرلند شمالی است که در پس از اتحاد پادشاهی انگلستان ( شامل انگلستان، اسکاتلند و ولز ) برای اولین مرتبه تشکیل شد و پس از اتحاد پادشاهی انگلستان و ایرلند شمالی به شکل امروزی خود در آمد.

همان گونه که پیشتر اشاره شد بریتانیا و ایرلند شمالی متشکل از چهار کشور است:انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی

چهار کشوری که هر کدام دارای تاریخ، فرهنگ و حتی زبان های متفاوتی هستند و در امور داخلی دارای استقلال تصمیم گیری و خودمختاری می باشند، حتی ذکر این مساله نیز ضروری است که انگلیسی خواندن تمام مردم این سرزمین از دیدگاه بسیاری از ایشان توهین آمیز است و مردم اسکاتلند و ولز دارای حس عشق و دوستی فراوان به فرهنگ و پیشینه و زبان خود به عنوان یک هویت مستقل نسبت به انگلستان هستند.

در ابتدا و در قن شانزدهم میلادی دو کشور انگلستان و ولز با بستن پیمان اتحاد، کشور پادشاهی متحد بریتانیا را تشکیل دادند، سپس در قرن هجدهم میلادی قانون اتحاد دیگری تنظیم شد که به واسطه آن کشور اسکاتلند نیز که کشوری مستقل بود به پادشاهی متحد بریتانیا پیوست و از آن پس این کشور را پادشاهی متحد بریتانیای کبیر خواندند.

در قرن نوزدهم میلادی پارلمان ایرلند در رای گیری، رای به الحاق به این کشور را داد و در نتیجه آن را پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند نام نهادند که در پی استقلال جمهوری ایرلند در ۱۹۲۲ میلادی این نام باز دست خوش تغییر گشت و نام این کشور به پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی تغییر نام داد.

در پرچم بریتانیا و ایرلند شمالیاثری از اژدهای سرخ رنگ و یا رنگ سبز پرچم ولز مشاهده نخواهید کرد

این پرچم از ترکیب پرچم سه کشور به وجود آمده است:

پرچم انگلستان یا صلیب سنت جرج که یک صلیب قرمز رنگ بر بستر سفید رنگ است و نخستین بار در ۱ ژانویه ۱۸۰۱ میلادی به طور کامل به رسمت شناخته شد

پرچم اسکاتلند یا صلیب سنت آندریاس که صلیب سفید اریب و ضربدری بر زمینه ی آبی تیره که برای نخستین بار در قرن ۱۶ میلادی به رسمیت شناخته شد و امروز نیز پرچم ملی اسکاتلند شناخته می شود

پرچم ایرلند شمالی و یاصلیب سنت پاتریک که عبارت است از یک صلیب قرمز به صورت ضربدری بر زمینه سفید، البالبته ذکر این نکته شاید جالب باشد که این پرچم هیچگاه به طور رسمی در ایرلند شمالی مورد استفاده قرار نگرفت

و ترکیب این سه صلیب در کنار یکدیگر پرچم بریتانیا و ایرلند شمالی را به وجود آورده است

در خصوص ولز باید گفت که این کشور در اصل یک کشور شاهزاده نشین است و دراصل حاکم آن پادشاه نیست، بلکه شاهزاده است و به طور سنتی بزرگترین فرزند پادشاه به عنوان حاکم ولز شناخته می‌شود.

پرچم ولز دارای زمینه ی سبز و سفید است که بر آن اژدهایی سرخ رنگ نقش بسته است اما این پرچم در پرچم پادشاهی متحد گنجانده نشده است و علت آن ایناست که با توجه به این که ولز یک سرزمین شاهزاده نشین است، نمی تواند روی پرچم یک نظام پادشاهی جایی داشته باشد.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروه کنید به نوشتن و دکمه اینتر را برای جستجو بزنید

سبد خرید
Check Our FeedVisit Us On Instagram